Liečebné účinky

28.11.2019 20:50

Liečebné kúpele Zsóry

Úloha liečebných kúpeľov je v zachovaní zdravia a liečbe veľmi dôležitá. V liečebných kúpeľoch Zsóry našli zdravie za 70 rokov existencie milióny ľudí. Vďaka fyzikálnym vplyvom pôsobiacim vo vode sa hmotnosť tela ako aj gravitačná sila pôsobiaca na ňu klesne na desatinu. Tým sa zminimalizuje aj záťaž na kĺby a svalstvo. Hydrostatický tlak ovplyvňuje obehový systém, komprimuje povrchové krčové a lymfatické žily, vďaka čomu sa znižujú opuchy traumatického a statického charakteru.

Bazény

  • kryté bazény s liečivou vodou 34-36 °C, 36-38 °C, 38-40 °C
  • bazén „Nostalgia” 34-36 °C
  • vonkajší liečebný bazén 34-36 °C
  • vonkajší zážitkový bazén 30-32 °C
  • perličkový kúpeľ 34-36 °C
  • kryté detské bazény s hĺbkou 0,5 - 0,25 m 32-34 °C
  • fürdő melletti szabadtéri gyógymedence 34 °C-36 °C

Liečivá voda

Chemický vplyv liečivej vody vymedzuje vysoký obsah vápnika, horčíka, chloridov, chlorovodíkov a iónov sulfidov. Množstvo rozpustených minerálnych látok je 3,5 –3,89 g/l, ktoré vysoko presahuje limit pre kvalifikáciu za minerálnu vodu. Liečivá voda obsahuje až 15,5 mg/l iónov síry, čo je najvyšší obsah síry zo všetkých liečivých vôd krajiny. Síra sa absorbuje cez kožu, rozširuje cievy, čím sa znižuje krvný tlak, vylepšuje prietok krvi aj v koronárnych cievach. Obohatenie ciev o síru má za dôsledok zníženie hladiny cholesterolu a rizika aterosklerózy. Síričitý kúpeľ znižuje zápaly, vylepšuje dýchanie a látkovú premenu. Síra lieči degeneratívne kĺbové ochorenia. Ión síry zohráva dôležitú úlohu v liečení niektorých kožných ochorení.

Liečebné kúpele nie sú vhodné pre deti do 14 rokov.

Liečivá voda Zsóry má vďaka obsahu vápnika, horčíka a chlorovodíkov protizápalové účinky. Vysoký obsah chloridov zvyšuje vlastný obranný systém organizmu a má všeobecne posilňovací účinok.